Odstranění nerozleštěného sealantu z matného laku

Odstranění nerozleštěného sealantu z matného laku

Matné laky jsou krásné. Denně jich moc nepotkáte a snad každého fandu do aut na první pohled zaujmou. Ovšem péče o ně není tak snadná. Když se na běžném čirém laku objeví škrábanec či škrábanečky, můžeme je odstranit strojním leštěním. U matného laku strojně leštit nemůžeme – oprava laku znamená vždy lakování. Ideálně lakování celého vozu, aby některý díl nevyčníval lehce odlišným odstínem. Ano, pojišťovna vám opravu v takovém rozsahu nebude chtít zaplatit, protože ji nezajímá, že jeden díl bude vizuálně odlišný. Můžete se s nimi hádat, ale buďte připraveni, že neuspějete. 

Mytí matného laku má svá úskalí. Čím méně dotýkání, tím lépe. Zárověň je vhodné používat speciální produkty na matné laky – šampóny, detailery, ale i vosky či sealanty. Sealanty jsou poměrně odolné syntetické produkty mnoha podob, často se jim laicky říká i vosky. Můžou být tuhé, krémové či zcela tekuté. Při aplikaci vosku či sealantu je dobré dbát na instrukce uvedené na etiketách, aby se předešlo případnému problému... 

V tomto případě na problém bohužel došlo. Krémový sealant se nechal zaschnout a zůstal bez ručního ''rozleštění'' mikrovláknovou utěrkou. V tomto stavu zůstal celou zimu a na jaře se doufalo, že po umytí problém zmizí, resp. že se sealant smyje. Auto bylo zavezeno ke známé celostátní konkurenci, kde si s tím neporadili a jejich nápady se nezdály ani majiteli. Kontaktoval svého prodejce MB, který jej odkázal na mě. 

Musím říct, že jsem s ničím podobným nikdy nesetkal a moc se mi do toho nechtělo. Může se to jevit jako maličkost – odstraňovačů vosku je trhu spousty, kterákoliv silnější chemie běžné vosky zničí, ale v tomto případě s tím žádné běžně dostupné produkty ani nehly a byl to doslova průser. Bylo mi jasné, že odstranění nánosů sealantu nebude snadné a bude to chtít oprášit znalosti chemie. Ano, dalo by se použít velmi silné rozpouštědlo, ale zde už bychom riskovali i poškožení matného laku. Cílem tedy bylo najít dostatečně šetrnou metodu, která nepoškodí matný lak a zároveň odstraní štědře aplikovaný sealant. Podařilo se

Samotná práce mi pak zabrala 3 dny a nebylo to nic příjemného. Jsem rád za novou zkušenost, ale doufám, že ji už nikdy nebudu potřebovat. :)

Mrkněte na fotky...